Održano edukativno događanje „Od piruna do polja: Pensaj, poji, ne hitaj!

Održano edukativno događanje „Od piruna do polja: Pensaj, poji, ne hitaj!

U sklopu EU projekta kojeg provodi komunalno poduzeće Usluga d.o.o. Pazin 2. lipnja 2021. godine, AZRRI-Agencija za ruralni razvoj Istre d.o.o. sudjelovala na edukativnom događanju u sklopu kojeg je organiziran okrugli stol i cooking show „Od piruna do polja: Pensaj, poji, ne hitaj!“.

U cilju podizanja svijesti potrošača vezano uz izazov prekomjernog bacanja hrane, u srijedu 2. lipnja 2021., ispred gradske tržnice u Pazinu, održana je edukativna radionica „Od piruna do polja. Pensaj, poji, ne hitaj!“, u sklopu EU projekta „Nabava specijalnog komunalnog vozila od min. 14 m3 za odvojeno prikupljanje otpada“ trgovačkog društva Usluga d.o.o. Pazin. Ova edukativna radionica prva je od tri 3 izobrazno-informativne aktivnosti planirane EU projektom nabave specijalnog komunalnog vozila koje naglašavaju važnost reda prvenstva gospodarenja otpadom, a koje su u skladu s horizontalnim politikama EU o održivome razvoju, ravnopravnosti spolova i nediskriminaciji te pristupačnosti za osobe s invaliditetom.

Događanje se odvijalo u dva dijela, prvi dio bio je organiziran u obliku okruglog stola, na kojem su sudionici iznijeli problematiku prekomjernog bacanja hrane i moguća rješenja, dok se drugi dio odvijao u obliku cooking show-a na kojem je poznati chef David Skoko pripremao dva jela od ribe po principu „no waste“. Voditelj  centra za razvoj ruralnog poduzetništva te ujedno i koordinator Edukacijsko gastronomskog centra Istre, Edmondo Šuran bio je sudionik okruglog stola, na kojem je predstavio aktvnosti  kojima se AZRRI dugi niz godina bavi, a to je edukacija ljudskih kapaciteta turističko-ugostiteljskog sektora te valorizacija poljoprivredno prehrambenih proizvoda i autohtonih pasmina Istre, uz veliki naglasak na tematiku korištenja namirnica i sprječavanje nastanka viška otpada od hrane.

Edukativno događanje imalo je za cilj educirati građane o važnosti pravilne iskoristivosti namirnica na način da se što veće količine namirnica iskoriste u pripremi obroka te da se ostaci hrane propisno odlažu u cilju smanjenja biološkog otpada. Također, dan je naglasak na održivo korištenje hrane kao resursa i proizvodnju što manjih količina biootpada te je od presudne važnosti kontinuirana edukacija i senzibilizacija javnosti. Svijest o odvojenom sakupljanju, obradi, recikliranju i ponovnoj uporabi otpada potrebno je prenositi i na buduće generacije, stoga je nužno doprijeti i do najmlađih naraštaja, budući da su vrijednosti koje im rano usadimo temelj za stvaranje boljeg društva.

Provedba projekta doprinosi unaprjeđenju sustava gospodarenja komunalnim otpadom kroz povećanje odvojenog sakupljanja otpada i posljedično smanjenje količina otpada koji se odlaže na odlagališta, odnosno doprinosi zaštiti okoliša i održivosti resursa.

Video uradak o provedenom događanju pogledajte na poveznici .

 

Podijelite